Jakie legowisko dla psa? O czym należy pamiętać przed jego zakupem?

Legowiska dla psów mogą być proste lub ekstrawaganckie, drogie lub zrobione samodzielnie. Jak wybrać odpowiednie legowisko dla psa, skoro na rynku jest ich tak wiele? Czy Twój pies w ogóle potrzebuje legowiska? Czy powinieneś wydawać dużo pieniędzy, kiedy Twój pies jest tak samo szczęśliwy leżąc z Tobą w łóżku lub na kanapie? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w tym przewodniku

Czy osobne legowisko dla psa jest konieczne?

Jakie legowisko dla psa wybrać?

Nawet jeżeli Twój pies może spać z Tobą w Twoim łóżku, powinien mieć swój kąt. Posiadanie legowiska dla psa ma wiele zalet. Jedną z nich jest fakt, że Twój pupil może sobie w nim drzemać w ciągu dnia i spać w nocy.

W przeciwieństwie do podłogi, posłanie zapewnia psu ciepło, wspiera stawy i zapobiega powstawaniu modzeli (psich odcisków). W odróżnieniu od kanapy czy ludzkiego łóżka, posłanie dla psa jest miejscem, które Twój pupil może mieć tylko dla siebie.

Legowiska mogą być również zabrane ze sobą w czasie podróży, aby pies czuł się komfortowo i mógł spać w znajomym miejscu. Dzięki temu pies będzie mógł łatwiej odpoczywać i będzie mniej zdenerwowany.

Ważne aby legowisko nie używać jako miejsce do karania. Jest to miejsce bezpieczeństwa, które należy tylko do Twojego pupila i zawsze powinien czuć się w nim bezpiecznie.

Jakie legowisko dla psa wybrać?

Legowiska dla psów mogą być tak proste jak stara poduszka lub tak wymyślne jak kuta rama z baldachimem. Wybór odpowiedniego zależy od Twojego gustu, budżetu i wystroju, ale może okazać się, że Twój pies wyrazi swoje preferencje. Dlatego też zwróć uwagę na to, gdzie Twój pies czuje się najbardziej komfortowo, ponieważ może to pomóc Ci zdecydować, które legowisko będzie najlepsze.

Podstawowe rodzaje posłań dla psów:

 1. Kanapy to najpopularniejszy model wśród ekskluzywnych legowisk dla psów. Najczęściej ma kształt prostokątny i przyjmuje formę miniaturowego mebla do odpoczynku, to doskonały wybór do stylowych wnętrz.
 2. Poduchy cieszą się dużą popularnością zarówno wśród czworonogów, jak i ich właścicieli. Na ich korzyść przemawia prostota kształtu i wykonania.
 3. Budki – zwane też domkami to doskonały wybór dla mniejszych psów, które lubią ukrywać się w ciasnych zakamarkach, dających im poczucie bezpieczeństwa.
 4. Materace i maty niektóre psy uwielbiają spać na płaskiej powierzchni. Z materaca czy maty z łatwością zdejmiemy poszewkę i wypierzemy.
 5. Pontony są rodzajem materacy, z tym że są znacznie grubsze i zazwyczaj posiadają warstwę termoizolacyjną. Nadają się więc także dla zwierząt przebywających na dworze.
 6. Legowiska okrągłe – zwane oponkami to posłania przypominające okrągłą kanapę, z każdej strony legowiska znajdują się poduszki. Tego typu leżanki są dostępne w wersji dla małych psów.

Specjalne legowiska dla starszych psów lub z problemami medycznymi:

 1. Legowiska ortopedyczne zwykle używa się w nich piankę klasy medycznej tzw. memory foam. Zaletą tej pianki jest pamięć kształtu, po naciśnięciu na piankę, wraca ona powoli do swojej pierwotnej struktury. Własność ta sprawia, że materac dopasowuje się do krzywizny ciała zwierzęcia.
 2. Poduchy i legowiska plamoodporne – wykonane z plamoodpornej tkaniny tapicerskiej. Tkanina posiada wykończenie oparte na nanocząsteczkach, których skład skutecznie blokuje wnikanie brudu.
 3. Legowiska wodoodporne legowisko jest idealne dla psów, które nie trzymają moczu ( szczeniąt, starczych psów czy po zabiegach operacyjnych)
 4. Legowiska z wypełnieniem antyalergicznym – czyli kulkami silikonowymi. Silikon, obok wielu innych zalet, zupełnie nie uczula. Materiał, którym pokryte jest legowisko dla psa, również powinien być antyalergiczny i posiadać certyfikat Oeko-Tex-Standard.

Które legowisko dla psa będzie najlepsze?

Jak wybrać najlepsze legowisko dla psa, skoro na rynku dostępnych jest tak wiele różnych modeli? Jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, w tym rozmiar, cena, komfort, potrzeby medyczne Twojego psa, wygodę i wiele innych.

Zanim podejmiesz decyzję, powinieneś przeprowadzić swoje badania i skonsultować się z lekarzem weterynarii w sprawie potrzeb Twojego pupila. Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego legowiska:

 1. Dobre dopasowanie. Poza znalezieniem czegoś w ramach swojego budżetu, upewnij się, że Twój pies pasuje do legowiska. Dlatego przed zakupem konieczne jest dokładne zmierzenie czworonoga – od głowy do podstawy (a nie końca) ogona. Głowa i kończyny nie powinny zwisać z krawędzi posłania. Wielkość posłania powinna umożliwiać psu swobodę ruchów podczas snu i odpoczynku, dlatego do wyniku pomiaru należy dodać jeszcze co najmniej 20 cm.
 2. Łatwość w czyszczeniu. Wszyscy psiarze wiedzą, jak wygląda pies po długim spacerze i trzeba wziąć to pod uwagę podczas zakupów. Legowisko będzie się brudzić, zbierać kurz i nie jest to żadna nowość. Dlatego też możliwość zdjęcia pokrowca i wrzucenia go do pralki jest bardzo pomocna. Psy z alergią również skorzystają na częstym myciu legowiska.
 3. Wypełnienie i kształt. Wiele legowisk posiada wypełnienia, które są bardzo wytrzymałe i odporne na odkształcenia. Dlatego pamiętaj, że legowisko nie może się odkształcać pod wpływem ciężaru Twojego Pupila.
 4. Wygląd legowiska to dla psa najmniej istotna kwestia, ale jednak już ważniejsza dla właściciela. Miłośnicy eleganckiego designu nie muszą się jednak martwić! W sklepie internetowym BoccaLupo.pl dostępny jest niezwykle duży wybór różnorodnych posłań – od zwyczajnych, miękkich poduszek, poprzez klasyczne legowiska, aż po ekskluzywne łóżka i sofy.

Niezależnie czym kierujecie się przy wyborze legowiska, pamiętajcie, że ostateczną decyzję zawsze podejmie pies i to on zweryfikuje legowisko według własnego gustu.