Jak czyścić legowisko dla psa, czyli czy legowisko można prać w pralce?

Kochamy nasze psy. Są idealnymi towarzyszami. Zawsze witają nas w domu z ogromnym poziomem radości i podekscytowania. Każdy właściciel psa z pewnością dba o jego higienę. Oprócz szczotkowania, kąpieli czy mycia zabawek powinniśmy również pamiętać o regularnym czyszczeniu legowisk. Dlatego też, w tym artykule podpowiemy, jak czyścić legowisko dla psa i pozbyć się z niego sierści?

Nasi czworonożni przyjaciele kochają zabawy na świeżym powietrzu. Bardzo często z takich zabaw wracają brudne. Po takim spacerze mogą wnieść do domu nie tylko błoto czy piasek, ale także różnego rodzaju bakterie, które znajdą się również na ich posłaniu.  Dodatkowo nikt z nas nie lubi spać w brudnym łóżku. Czyste legowisko, to nie tylko lepsza higiena naszego pieska, ale też lepszy komfort snu.

Dlatego wszyscy powinniśmy częściej czyścić nasze posłania dla psów. Oczywiście niektóre legowiska dla psów są łatwiejsze do czyszczenia niż inne. Z pewnością najłatwiejsze są te ze zdejmowanymi pokrowcami, które możemy prać w pralce. Jednak wiele tanich posłań dla psów nie ma pokrowców, a te również wymagają regularnego czyszczenia.

Jeżeli chcemy zaoszczędzić sobie dodatkowej pracy warto już na etapie zakupu legowiska sprawdzić czy możliwe jest jego pranie w pralce czy pozostaje nam czyszczenie ręczne.

Jak czyścić legowisko bez zdejmowanego pokrowca?

Jaki jest więc najlepszy sposób na umycie legowiska bez zdejmowanego pokrowca, który jednocześnie jest bezpieczny dla Twojego pupila? Oto kilka sugestii, które pomogą Ci wyczyścić śmierdzące legowisko dla psa i utrzymać je w świeżości.

Krok 1 – najpierw pozbądź się luźnego brudu

Przed praniem legowiska dla psa odkurz je dokładnie, aby usunąć wszystkie luźne włosy i łupież, które nieuchronnie się tam gromadzą. Odkurzanie może również usunąć niewyklute jaja z pcheł i innych owadów. Nie zaniedbuj rogów, w których gromadzą się włosy i inne zanieczyszczenia.

Krok 2 – zaatakuj te paskudne plamy

Jeśli na posłaniu są plamy z błota, kału, moczu lub czegokolwiek innego, spróbuj przed myciem zastosować delikatny środek do usuwania plam.

Krok 3 – wypierz legowisko

Kiedy czyścisz legowisko dla psa, przeczytaj instrukcję na metce, aby zapoznać się z zaleceniami producenta, jak o nie dbać. Zakładając, że jest zgodne z wytycznymi na metce, po prostu włóż legowisko do pralki i wypierz w gorącej wodzie.

Jeśli łóżko jest za duże na pralkę, możesz umyć je ręcznie w wannie. Jeśli zdecydujesz się umyć łóżko samodzielnie, najpierw napełnij wannę gorącą wodą. Gorąca woda zabije pozostałe owady i jaja pozostałe na łóżku.

Wlej do wody nakrętkę łagodnego detergentu, a następnie dodaj 1/4 szklanki octu jabłkowego lub białego. Ocet jest bardzo skutecznym dezodoryzatorem, jest znacznie tańszy niż większość komercyjnych produktów, a co najważniejsze jest również bezpieczny dla Twojego psa.

czyste legowisko

legowisko wolne od szkodliwych detergentów

Wybierając detergent do użycia, upewnij się, że wybierasz detergent bezpieczny dla zwierząt domowych. Surowe komercyjne środki czyszczące mogą bardzo podrażniać skórę psa, a niektóre mogą być nawet toksyczne. Upewnij się, że wybrany środek nie zawiera żadnych żrących ani toksycznych chemikaliów. Oto lista chemikaliów, których należy unikać:

 • wybielacz,
 • chlor,
 • dodatki zapachowe,
 • destylaty ropy naftowej,
 • etoksylany nonylofenolu lub NPE,
 • alkohol izopropylowy,
 • dietanoloamina,
 • dormaldehyd,
 • perchloroetylen,
 • ftalany,

Sklepy zoologiczne oferują przyjazne dla psów detergenty i środki czyszczące, które nie powinny zawierać tych chemikaliów.

Gdy woda będzie gotowa, włóż legowisko do wanny i upewnij się, że woda całkowicie je zakryła. Następnie pozwól mu moczyć się przez co najmniej 15 minut.

Krok 4 – Spłucz brudną wodę

Po namoczeniu łóżka spuść wodę z wanny, a następnie wyciśnij wodę, która zgromadziła się w piankowym wypełnieniu. Dokładnie opłucz łóżko ciepłą wodą, a następnie wyciśnij ją tak mocno, jak możesz. Powtórz proces płukania kilka razy, upewniając się, że w wyciskanej wodzie nie ma baniek mydlanych.

Krok 5 – Osusz

Upewnij się, że wycisnąłeś z łóżka tyle wody, ile możesz. Następnie, jeśli pasuje i nie ma przeciwskazań ze strony producenta, wrzuć legowisko do suszarki i dokładnie wysusz. Innym sposobem jest wysuszenie w pobliżu kaloryfera, czy też wystawienie go na zewnątrz.

Upewnij się, że łóżko zostało całkowicie wysuszone, aby w piance nie pojawiła się pleśń.

Voila! Łóżko Twojego pupila jest czyste, zapach zniknął i możesz odpocząć, wiedząc, że Twój pies śpi bezpiecznie.

Krok 6 – Utrzymuj łóżko w czystości

Pomiędzy praniem postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby utrzymać łóżko w czystości i ułatwić jego pranie:

 • połóż wygodny koc na legowiska, zdejmuj go regularnie do prania,
 • od czasu do czasu wytrzyj zewnętrzną powierzchnię łóżka mieszaniną wody i octu jabłkowego w proporcji 8 do 1,
 • odkurzaj między praniami.

Jak czyścić legowisko ze zdejmowanym pokrowcem

Jeżeli legowisko dla psa, które kupiliśmy posiada ściągany pokrowiec i można prać go w pralce, to mamy ułatwione zadanie. Wystarczy, że będziemy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Oczywiście tak jak w przypadku legowisk nierozbieralnych przed praniem warto:

 1. Odkurzyć posłanie z sierści psa.
 2. Użyć delikatnego proszku do prania, najlepiej przeznaczonego specjalnie dla psów.
 3. Nie używać płynów do płukania, które mogą działać drażniąco (wspomniany już ocet świetnie go zastąpi).
 4. Dokładne wysuszenie posłania. Mokre czy wilgotne legowisko, to niestety idealne miejsce do rozwinięcia się grzybów czy pleśni.

Najłatwiejszym sposobem na dłuższe utrzymanie czystości legowiska jest odpowiednie dbanie o higienę Twojego psa. Pamiętaj, aby regularnie kąpać go, a utrzymanie posłania w czystości będzie znacznie łatwiejsze. Jeśli zastosujemy się do powyższych porad, to zapewnimy naszym psiakom czyste i świeże legowisko bez zamartwiania się o ich bezpieczeństwo.

W dzisiejszych czasach istnieje ogromny asortyment legowisk, warto więc wybrać takie, które można prać w pralce i łatwo czyścić. W naszej ofercie wszystkie legowiska są całkowicie rozbieralne. W niektórych posłaniach zastosowaliśmy nowoczesne materiały od wodoodpornych po plamoodporne tkaniny, których wykończenie skutecznie blokuje wnikanie brudu. Tym sposobem w większość zabrudzeń bez problemu usuniesz odkurzaczem lub gąbką z wodą i mydłem.