Obroża czy szelki dla psa?

Większość świeżo upieczonych właścicieli psów zadaje sobie to pytanie, niestety nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Oba rozwiązania posiadają zalety i wady, wybór należy do nas i powinien być dostosowany do potrzeb naszych oraz naszych pupili. Najważniejsze, aby pamiętać by używać prawidłowo zarówno obroży jak i szelek.

Obroże dla psów i ich rodzaje

Wybierając obrożę dla psa w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z której jest wykonana. Powinien on być wytrzymały i dobry jakościowo.

Obroże dla psa występują w wielu rodzajach:

  • Obroże nylonowe – nylon jest materiałem wysoce odpornym na uszkodzenia i wodę oraz łatwym do czyszczenia. Obroża wykonana z nylonu jest tez bardzo lekka, dlatego polecamy ją szczególnie dla szczeniaków, ras miniaturowych i małych.
  • Obroże skórzane – są bardzo trwałe, przy odpowiednim użytkowaniu wystarczą na wiele lat. Wyglądają elegancko i estetycznie, są jednak dość ciężkie, dlatego polecamy je zwłaszcza dla ras średnich i dużych.
  • Obroże szyte na okrągło – półzaciskowe dobre dla każdej rasy i wielkości psa. Okrągły kształt jest niezwykle przyjazny dla sierści przez co jest uwielbiana przez każdego psa. Idealna dla ras długowłosych.
  • Obroże szerokie – stworzone z myślą o psach z długą szyją: chartów czy wyżłów. Istotna jest odpowiednia szerokość obroży oraz jej miękkość. Obroża powinna obejmować swoją szerokością dwa kręgi szyjne, nie być zbyt obcisła oraz za twarda.
  • Obroże podszyte filcem obroże, które mają takie podszycie sprawiają, że nic nie wrzyna się w skórę psa. Zdecydowanie zwiększa to komfort noszenia.

Obroża dla psa a rodzaj jego sierści

Kolejnym krokiem przy wyborze obroży jest dopasowanie jej do rodzaju sierści, którą posiada nasz pies. O tym jak to zrobić możecie przeczytać w naszym poprzednim wpisie na blogu.

Jak dobrać obrożę dla psa w zależności od jej rozmiaru?

Jeżeli wiemy już jaki rodzaj obroży mamy zamiar kupić, to zostało nam tylko dobranie odpowiedniego rozmiaru. Jest to bardzo ważne, gdyż obroża nie może być ani za luźna ani za ciasna.

Jak zmierzyć długość obroży dla psa?

Na początek, użyj miarki taśmowej lub sznurka do zmierzenia zwierzęcia i porównaj wynik z tabelą rozmiarów. Jeśli rozmiar szyi Twojego psa znajduje się pomiędzy dwoma rozmiarami, sugerujemy zwiększenie rozmiaru o jeden. Ogólną wskazówką jest jednak zasada dwóch palców. Jeśli możesz wygodnie zmieścić dwa palce, może trzy, pomiędzy obrożą o szyją psa, wówczas rozmiar jest idealny. Jeśli jednak możesz zmieścić więcej niż 3 palce, to może ona być zbyt luźna. Ogólnie rzecz biorąc, prawidłowo dopasowany dławik zapewni również bezpieczeństwo Twojemu psu.

Obroża dla psa daje nam kontrolę nad jego głowa, co daje nam kontrolę nad jego zachowaniem. Obroże są świetnym rozwiązaniem dla psów agresywnych, dużych i silnych, a także dla szczeniaków, które dopiero uczą się chodzić na smyczy. Zdecydowanie odradzamy zakup kolczatek– mogą uciskać lub ocierać skórę, powodując ból. Jeśli  chcesz mieć kontrolę nad psem jednocześnie nie wyrządzając mu krzywdy, dobrym rozwiązaniem jest zakup obroży półzaciskowej.

Obroża półzaciskowa, to specjalny rodzaj obroży, który zaciska się podczas napięcia (np. w momencie w którym pies bardzo ciągnie smycz). Obroże te, posiadają specjalne zabezpieczenie, które sprawia, że zaciskają się tylko do pewnego momentu, co daje nam kontrolę nad zachowaniem psa, jednocześnie nie robiąc mu krzywdy. Zakłada się je bardzo prosto-przez głowę psa. Takie obroże świetnie sprawdzą się przy tresurze, nauce chodzenia na smyczy czy w przypadku psów agresywnych i charakternych. Obroże pół zaciskowe Bocca Lupo posiadają też dodatkowy skórzany pasek stabilizujący oraz wkładkę nylonową, która sprawia że obroża wytrzymała jest na rozerwanie.

Szelki dla psa

Tak samo jak przy wyborze obroży, tak i przy wyborze szelek warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego są wykonane. Szelki  dla psa również powinny być trwałe, zrobione z materiałów wysokiej jakości. Do najpopularniejszych rodzajów szelek należą:

  • Szelki norweskie – zakłada się je bardzo szybko, są też wygodne dla psa. Profilowane są w taki sposób, że nie naciskają na krtań psa. Zbudowane są z obręczy na klatce piersiowej, pasa przedniego i rączki.
  • Szelki guard- są bardzo uniwersalne i bezpiecznie. Psu jest ciężko się z nich wydostać, dzięki czemu możemy być spokojni, ze nam nie ucieknie na spacerze. Takie szelki składają się z dwóch pętli – jedna otacza klatkę piersiowa psa, a druga głowę. Łączą je dwa paski- jeden na mostku, drugi na grzbiecie.
  • Szelki easy walk- przydatne przy nauce chodzenia na smyczy lub dla psów, które tego nie lubią. Posiadają zapięcie na mostku psa. Zapięcie to powoduje, ze pies, który ciągnie otrzymuje sygnał do zatrzymania się lub zwolnienia. Funkcja ta jest zupełnie bezbolesna.
  • Szelki step-in są to szelki polecane dla psów, które potrafią już chodzić na luźnej smyczy, nie ciągną się i nie uciekają na spacerach. Najlepsze będą dla psów ras małych oraz średnich.

Dla kogo najlepszym rozwiązaniem są szelki dla psa?

  • Dla właścicieli, którzy uwielbiają aktywności fizyczne z psem – bieganie, jazda na rowerze. Szelki są wtedy najlepszym rozwiązaniem, gdyż nie mamy nacisku na tchawicę – nacisk rozkłada się na całym ciele psa.
  • Dla psów posiadających krótkie szyje – u takich ras obroża, zwłaszcza jeśli jest nieodpowiednio dobrana, może uciskać na krtań i tchawicę. W tym przypadku zdecydowanie polecamy szelki, które pozwolą nam uniknąć takiej sytuacji.
  • Jeżeli mamy problemy z utrzymaniem psa na smyczy, wtedy warto zakupić szelki, które są zapinane od przodu. Szelki te sprawiają, że siła psa zostaje przekierowana na obrócenie go w naszą stronę, co jednocześnie kieruje jego uwagę na właściciela.

Jaki rozmiar szelek dla psa wybrać?

Szelki również musimy prawidłowo dobrać do rozmiaru psa – nie mogą być ciasne ani luźne. Tak samo jak przy obrożach, tak i przy szelkach między ciałem psa, a szelkami powinny się zmieścić dwa palce, a przy rasach małych jeden palec. Ważna jest też szerokość pasków z których szelki są wykonane.

Przed zakupem wybranego modelu musimy zmierzyć gabaryty psa: obwód klatki piersiowej i obwód szyi. Do obwodu klatki piersiowej psa należy dodać kilka centymetrów zapasu, żeby zapewnić psu swobodę ruchów.  Podczas noszenia szelek pies powinien się czuć komfortowo i nic nie powinno go uwierać. Źle dobrane szelki nie tylko powodują dyskomfort i ograniczają ruchy psa, ale też mogą sprawiać ból mięśni i niedotlenienie. Wymiary psa zawsze dopasowujemy do tabeli rozmiarów podanych przez producenta, nigdy nie robimy tego na oko.

Ważne informacje przed zakupem szelek dla psa

Pamiętajmy, aby szelki posiadały regulacje – każdy pies może zawsze trochę schudnąć lub przytyć.

Szelki ściągamy zawsze od razu po spacerze, aby pies mógł wygodnie odpocząć.

Ile jest psów i właścicieli, tyle jest różnych potrzeb, dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy bardziej odpowiednie są szelki czy obroża dla psa. Decyzję musimy podjąć indywidualnie, biorąc pod uwagę rasę psa, charakter, potrzeby aktywności fizycznej. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup zarówno obroży jak i szelek używanych zamiennie – szelki do jazdy na rowerze, a obroża na spacery. Przewidywalność aktywności fizycznej pozwoli psu czuć się bezpiecznie. Nasi pupile szybko nauczą się, że gdy właściciel zakłada szelki, to czas na bieganie, a gdy zakładana jest obroża, to czas na spokojny spacer.

Nieważne, czy wybierzemy obrożę czy też szelki dla psa, pamiętajmy o przytwierdzeniu do nich adresówki z naszym aktualnym numerem telefonu.