Jaka mata dla psa do samochodu, czyli co zrobić by pies nie pobrudził nam siedzeń?

Wielu właścicieli czworonogów staje przed dylematem, jak przewozić psa w samochodzie? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa i jednoznaczna. Poza kwestiami bezpieczeństwa, pozostają jeszcze względy czystości auta i komfortu samego pupila. Jeżeli nie chcemy, aby zniszczył nam siedzenia w samochodzie, a także zależy nam na tym, by wytrzymał on w podróży od kilku, do kilkunastu godzin, warto zaopatrzyć się w matę dla psa do samochodu. Jej stosowanie jest łatwe i wygodne, co jest jej dodatkową zaletą. Podpowiadamy, jak przewozić naszego pupila oraz jaka mata dla psa do samochodu będzie najlepsza, aby mieć pewność, że spełni ona wszystkie nasze oczekiwania.

Jak przewozić psa w samochodzie?

Sam zakup odpowiednich akcesoriów do przewożenia pupili w samochodzie nie daje gwarancji, że Wasz pupil poczuje się komfortowo w aucie. Czworonogi rzadko są przyzwyczajone do długich podróży samochodem, dlatego warto zaznajomić je z krótszymi przejazdami np. po mieście, czy podczas krótkiego wypadu za miasto. Kiedy zauważycie, że czuje się on pewnie w bagażniku lub na siedzeniach, będzie to znak że pies jest gotowy na dalsze podróże.

Istnieją różne sposoby przewożenia czworonogów w samochodzie, zaczynając od umieszczenia go w bagażniku, po przypięcie pasami na tylnym siedzeniu. Niektórzy kierowcy umiejscawiają również pupila obok siebie, czego oczywiście, ze względów bezpieczeństwa nie rekomendujemy. Nigdy bowiem nie wiadomo, jak zachowa się nasz czworonożny przyjaciel. Umieszczenie zaś go w bagażniku, może sprawić, że stanie się on osowiały i następnym razem, nie będzie chciał z nami podróżować. Oczywiście, dotyczy to głównie długich wycieczek.

Najpraktyczniejszym rozwiązaniem, które pozwala jednocześnie kontrolować pupila, w trakcie podróży, jest jego przypięcie i umieszczenie na tylnym siedzeniu w samochodzie. Niestety, wiąże się to z ryzykiem ubrudzenia foteli, a nawet ich podrapania. W związku z powyższym idealnym zakupem może okazać się mata dla psa do samochodu.

Zalety maty samochodowej dla psa

Mata dla psa do samochodu może znacząco podnieść komfort podróży, nie tylko samego czworonoga, ale i pozostałych podróżnych, a ponadto zapewnia:

  • bezpieczeństwo dla psa i kierowcy – należy pamiętać, aby pupil miał ograniczony dostęp do kierowcy. Odpowiednia mata dla psa na tylne siedzenie lub do bagażnika powinna iść w parze z odpowiednio dobranym pasem bezpieczeństwa.
  • ochronę wnętrza samochodu przed zabrudzeniami w postaci błota, sierści czy śliny, a także zadrapaniami czy brzydkimi zapachami.

Rodzaje pokrowców samochodowych dla psa

Maty dla psa do samochodu to produkty o wielu zaletach, acz przed ich wyborem należy podjąć decyzję, o tym, jaki jej rodzaj będzie nam potrzebny. Główna decyzja o wyborze pokrowca, zależy przede wszystkim od tego, gdzie będziemy przewozić naszego pupila, czy w bagażniku, czy też na tylnym siedzeniu. Dlatego też do wyboru jest:

  • Mata na tylne siedzenie z bokami i zagłówkami – tego typu pokrowiec zabezpieczy kierowcę podczas podróży. Tworzy barierę pomiędzy przednimi siedzeniami, a tylną kanapą. Boki przyczepiane są na przyssawki do szyb samochodu, dzięki czemu chronią drzwi i tapicerkę przed zanieczyszczeniami. Opuszczony bok służy do wpuszczenia Twojego pupila do wnętrza pojazdu, co stanowi jednocześnie ochronę progu przed zarysowaniami i brudem. Mata samochodowa na tylne siedzenie, posiada kaptury na zagłówki i w ten sposób zabezpiecza przed sierścią całą tylną kanapę. Pokrowiec samochodowy ma również dwa otwory na pasy samochodowe, dzięki czemu można przewozić więcej pupili.
  • Pokrowiec do bagażnika – stworzona dla osób, które przewożą psy w bagażniku. Dostępny w rozmiarze uniwersalnym, dlatego bez problemu dopasuje się do każdego wnętrza, a dodatkowo jest łatwy w montażu dzięki przyssawką. Pokrowiec do bagażnika można prac w pralne, dzięki czemu jest łatwy w utrzymaniu w czystości.

Czym kierować się przy wyborze maty samochodowej dla psa

Mata samochodowa dla psa powinna być przede wszystkim funkcjonalna, dlatego przy jej wyborze należy kierować się kilkoma ważnymi parametrami. Pokrowiec powinien posiadać:

  • Odpowiedni rozmiar, tak aby zmieścił się na nim psiak, a jednocześnie by mógł się on swobodnie na niej poruszać. Oprócz tego mata powinna pokryć siedzenia w całości, aby chroniła kanapę przed zniszczeniem.
  • Wysokiej jakości pokrycie, które ochroni naszą tapicerkę.
  • Miękki i wygodny materiał, na którym nasz pupil będzie chciał leżeć.

Mata dla psa do samochodu to niezbędne wyposażenie każdego kierowcy, który posiada czworonoga. Niezależnie jaki rodzaj maty wybierzecie, pamiętajcie przede wszystkim o bezpieczeństwie zarówno Waszym jak i Waszego pupila.