Czy kot potrzebuje legowiska?

Koty są zwierzętami, które potrzebują dużej ilości odpoczynku, przeważnie śpią około 15 godzin dziennie, czasem nawet do 18 godzin na dobę. Znane są z tego, że potrafią spać w różnych miejscach, nawet w takich, które pozornie nie nadają się do odpoczynku. Tak więc, pojawia się pytanie, czy kot w ogóle potrzebuje legowiska?

 

Czy kot potrzebuje legowiska?

Jeżeli zastanawiacie się nad tym, czy Wasz kot potrzebuje legowiska i czy warto mu je kupić, pamiętajmy: wszystkie zwierzęta domowe powinny mieć swój azyl, miejsce relaksu, w którym mogą odpocząć, przespać się lub zregenerować podczas choroby. Nie inaczej jest z kotami. W dzisiejszym artykule postaramy się Wam pomóc dobrać idealne legowisko dla Waszego milusińskiego.

 

Jak wybrać odpowiednie legowisko dla kota?

Wybór legowiska dla kota niczym się nie różni od doboru legowiska dla psa. Również w przypadku kociaków musimy wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

 • z jakiego materiału wykonane jest legowisko,
 • łatwość czyszczenia,
 • charakter naszego kota.

 

Najpopularniejsze legowiska dla kotów

Sklepy zoologiczne oferują nam bardzo szeroki wachlarz legowisk dla zwierząt domowych, do najczęściej kupowanych należą:

 • Legowiska otwarte – idealne dla kotów towarzyskich, czujących się w domu bezpiecznie. Z chęcią będą korzystać z nich koty, które lubią obserwować otoczenie. Świetnie się sprawdzą dla kotów, które lubią spać rozciągnięte.
 • Legowiska typu budka – jeśli Wasz kot lubi spać zwinięty, to takie legowisko będzie dla niego odpowiednie. Nadaje się również dla kotów, które uwielbiają się chować lub cenią sobie spokój. Legowisko to, może służyć nie tylko do spania, ale również jako jaskinia do zabaw. Przy tym typie posłania musimy szczególnie zwrócić uwagę na sposób czyszczenia jeszcze przed zakupem. Niestety bardzo często zdarza się, ze legowiska budki albo nie mieszczą się do pralki, albo nie mają ściąganych pokrowców. Wybierajmy więc takie, które można łatwo czyścić.
 • Materace na parapet koty znane są na całym świecie ze swojej miłości do drzemek na parapecie. Zakup takiego materaca na parapet łączy przyjemne z pożytecznym, zwiększa komfort snu naszego podopiecznego, równocześnie izolując od zimna parapetu. Dzięki swojej formie takie legowisko dla kota można z łatwością przenieść także w inne miejsce.
 • Hamaki to najbardziej wielofunkcyjne legowiska dla kotów. Dzięki specjalnym zaczepom można je zawiesić dosłownie wszędzie, pod lub na krześle, na stelażu lub można je wykorzystać jako drapak. Nadają się do kotów o każdym charakterze. Kotom lękliwym, które nie lubią hałasu, czy towarzystwa innych zwierząt można śmiało zawiesić takie legowisko pod krzesłem. Tym sposobem stworzymy mu idealn
  ą pozycję zarówno do odpoczynku jak i obserwacji – jest on ukryty, ale jednocześnie widzi wszystko co się wokół niego dzieje. Bardzo dużo kotów uwielbia takie rozwiązania. Kotom bardziej towarzyskim możemy położyć hamak w ich ulubionych miejscach,  na krześle czy na szafce.
 • Legowiska specjalistyczne należą do nich m.in. legowiska ortopedyczne lub plamoodporne. Polecane dla zwierząt, które mają problemy ze stawami lub układem moczowym, co niestety jest dość częstym schorzeniem u kocich seniorów. Sprawdzą się także u kotów podczas rehabilitacji.

Gdzie ustawić legowisko dla kota?

Lokalizacja jest bardzo istotnym czynnikiem, od którego zależy czy nasz kot będzie korzystał z legowiska, bądź nie. Nawet jeśli wybierzemy najlepsze legowisko pasujące do naszego kotka, ustawione w złym miejscu sprawi, że nie będzie on chciał na nim spać. Najważniejsza jest obserwacja naszego pupila. Przyjrzyj się, gdzie Twój mruczek najczęściej udaje się na drzemkę i tam stwórz mu swój azyl. Najczęściej są to miejsca słoneczne, bezpieczne, o małym natężeniu ruchu domowników. Większość kotów wybierze miejsce, w którym mogą obserwować całe swoje otoczenie.

 

Pomocy! Kot nie chce korzystać z legowiska

Jeśli zdarzy się, że kot nie korzysta z zakupionego przez nas legowiska, nie oznacza to, że jego kupno było błędem. Dzięki poniższym wskazówkom można sprawić, że kot przekona się do posłania:

 • Czas – dajmy pupilowi czas na zapoznanie się z legowiskiem. Koty mają bardzo dużo receptorów zapachowych, więc zapach nowego łóżka może nie być dla nich atrakcyjny.
 • Lokalizacja – być może jest nieodpowiednia, umiejscowiona w hałaśliwym miejscu. Koty nie lubią również spać w pobliżu drzwi
 • Zachęta – zachęćmy naszego pupila do nowego legowiska. Warto położyć na nowym posłaniu ulubioną zabawkę naszego kota lub kocimiętkę. Wiele kotów lubi zapach swojego właściciela, dlatego jako zachęty możemy użyć również rzeczy związanej z Wami, posiadającej Wasz zapach, jak np. stara koszulka. Warto też chwalić i głaskać kota za każdym razem gdy wejdzie do swojego legowiska.
 • Ograniczenie wyboru. Znany scenariusz – kupujecie idealnie dobrane legowisko, a kot i tak śpi, tam, gdzie nie chcecie. Co wtedy? W takiej sytuacji radzimy spryskać miejsca, które nie chcemy żeby nasz pupil spał, olejkami cytrusowymi. Pomarańcza lub cytryna, to zapachy, których koty nie lubią i zazwyczaj unikają. Takie olejki są nietoksyczne, bezpieczne i naturalne, zarówno dla ludzi jak i zwierząt domowych.

Koty od zawsze określane były mianem indywidualistów. Każdy kot kroczy swoimi ścieżkami, każdy ma inny charakter – dokładnie tak jak my. Niezależnie od tego, które legowisko wybierzemy, musimy dobrać je indywidualnie do potrzeb naszego kota. Legowisko, które sprawdziło się u znajomych, niekoniecznie musi sprawdzić się u naszego pupila. Częstym rozwiązaniem jest też zakup kilku legowisk, dajemy tym samym naszemu kotu możliwość wyboru. Jeśli ma ochotę na obserwację otoczenia za oknem, może skorzystać z materaca na parapet, jeśli czuje się zagrożony lub przytłoczony nadmiarem wrażeń w domu, może wtedy skorzystać z budki.

Niezależnie od tego, jakie legowisko kupimy bardzo istotne jest utrzymanie go w czystości. Kocie legowiska czyścimy dokładnie tak samo jak psie. Czyste miejsce do spania wpływa nie tylko na komfort snu naszego pupila, ale także na jego zdrowie i samopoczucie.