Buda czy legowisko dla psa?

Kiedy w naszym domu pojawia się pies przygotowujemy wszystko, by czuł się u nas jak najlepiej. Zazwyczaj jedną z pierwszych rzeczy, którą robimy w tym czasie jest kompletowanie wyprawki. Stoimy wtedy przed szeregiem decyzji – jaką smycz kupić, obrożę, szelki? Legowisko, a może jednak budę dla psa? Ogrom akcesoriów w sklepach wcale nie ułatwia nam wyboru. Dzisiejszy artykuł powinien Wam pomóc w podjęciu decyzji, gdzie lub na czym powinien spać Wasz pies, aby czuł się komfortowo i bezpiecznie. 

 

Dlaczego pies powinien mieć swoje legowisko?

Nawet psy, które sypiają czasem na podłodze czy w łóżku swoich właścicieli potrzebują swojego posłania. Twarda i zimna podłoga może szkodzić kościom lub stawom psów w każdym wieku. Psy potrafią spać nawet do 14 godzin dziennie, dlatego ważne jest aby dobrać odpowiednie posłanie. W takim razie od czego powinniśmy zacząć? 

Jak dobrać legowisko dla psa?

Przy wyborze legowiska musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  1. Materiał z którego jest wykonane jest legowisko dla psa – najlepiej jeśli jest to trwały materiał, odporny na zawilgocenie i zadrapania oraz łatwy w czyszczeniu.
  2. Rozmiar legowiska – musi być dobrany do gabarytów naszego pupila. Najlepszym wyjściem jest zmierzenie naszego zwierzaka i dodanie do szerokości i długości legowiska co najmniej 20cm.
  3. Rodzaj sierści – psom z krótką sierścią może być chłodno, dlatego dla nich lepsze będą legowiska lub budki grubsze, wykonane z ciepłego materiału. Dla psów o długiej sierści odpowiednie są legowiska z dużą, otwartą powierzchnią, gdyż zapewnią im chłodniejsze warunki.
  4. Charakter psa – jest to bardzo ważny czynnik, na który musimy zwracać uwagę. Dla psów, które lubią spać zwinięte najlepsze są legowiska i budki. Z kolei psy, które się rozciągają podczas spania będą najlepiej się czuły na materacach i pontonach. Pies, który jest rasy małej, niespokojny, taki, który wybiera miejsce do spania pod stołem, za kanapą czy za łóżkiem będzie się czuł lepiej w zamkniętej przestrzeni, budka będzie dla niego bardziej odpowiednia niż otwarte legowisko.

Rodzaje legowisk dla psa

Jeżeli znamy już odpowiedź na powyższe czynniki, możemy teraz przejść do wyboru posłania. Do najpopularniejszych typów należą:

posłanie dla psa

  1. Legowiska, materace, maty posłania otwarte na przestrzeń. Jeśli w domu masz psa, który zawsze musi znaleźć się w centrum wydarzeń, jest towarzyski i czuje się bezpiecznie w domu, ten typ posłania będzie idealny. Ten typ posłań oferuje szeroki wybór, oprócz zwykłych legowisk, godnymi uwagi są legowiska specjalistyczne, takie jak: ortopedyczne, wodoodporne, plamoodporne czy antyalergiczne. Więcej o podstawowych rodzajach posłań w naszym pierwszym wpisie na blogu
  2. Budy i domki – najlepsze rozwiązanie dla psów, które lubią zamknięte przestrzenie. Również spodobają się pieskom, które chętnie się chowają, są nieśmiałe, mają problemy zdrowotne i potrzebują ciepła. Są to legowiska, które zapewnią schronienie naszemu pupilowi w chwili, gdy tego potrzebuje. Jeśli pies jest płochliwy, a w domu dużo się dzieje, to budka zapewni mu bezpieczną przestrzeń. Takie legowiska idealnie też izolują od przeciągów czy chłodnych temperatur. Budki będą też dobrym rozwiązaniem dla ras z krótkimi łapami, które są bardziej narażone na przeziębienia.

Budy dla psa

Przy zakupie budki dla psa ważnym aspektem jest materiał z którego została wykonana. Materiał nie powinien przyciągać sierści, powinien być łatwy w czyszczeniu, najlepiej z możliwością wyprania w pralce. W naszej ofercie znajdziecie kilka rodzajów budek:

  • małe budki – stworze z myślą o małych pieskach. Ze względu na nieduże wymiary ich główną zaletą jest możliwość prania w pralce
  • domki – zarówno dla małych jak i dużych ras. Domki przypominają tradycyjne drewniane budy, dlatego śmiało możesz je wykorzystać w zimniejsze dni umieszczając je w środku drewnianej budy
  • domki dwufunkcyjne – czyli budka – legowisko dla psa, świetna alternatywa dla niezdecydowanych, po spłaszczeniu zamieniają się w klasyczne legowiska z rantem buda legowisko dla psa

Jeśli zdecydowałeś się już na idealne posłanie dla swojego pupila, nie zapominaj o kilku ważnych aspektach:

Gdzie położyć legowisko?

Gdy już wiemy jakiego posłania potrzebuje nasz pupil, pozostaje nam już tylko wybranie odpowiedniej lokalizacji. Najlepszą wskazówką gdzie położyć posłanie psa jest obserwacja jego zachowania. Psy towarzyskie, spędzające dużo czasu z właścicielami powinny mieć legowisko w miejscu, w którym domownicy spędzają dużo czasu np. w salonie. Musimy mieć jednak na uwadze, by nie była to lokalizacja hałaśliwa i głośna, pies korzystając z legowiska wypoczywa i gdyby miał legowisko np. zaraz koło telewizora, to nie byłoby to dla niego komfortowe.

Psy mniej towarzyskie, takie, które nie lubią gwaru dnia codziennego powinny mieć posłanie w spokojniejszej części domu np. w Waszej sypialni. Dobrym pomysłem jest też zakup dwóch legowisk – budki i materaca. Możemy wtedy ustawić je w różnych częściach domu i pozwolić pupilowi korzystać z nich według potrzeb. W momentach stresu lub gdy potrzebuje spokoju mógłby korzystać z budki ustawionej w sypialni, a gdyby chciał spędzić czas z domownikami, wtedy do dyspozycji ma legowisko w salonie.

Jak dbać o legowisko dla psa? 

Niech Twój pupil zasypia w czystym legowisku

Powinniśmy pamiętać o regularnym czyszczeniu posłania. Czyste legowisko, to nie tylko lepsza higiena naszego pieska, ale też lepszy komfort snu. Nikt z nas nie lubi spać w brudnym łóżku, o tym jak dbać o legowiska naszych milusińskich możecie poczytać w oddzielnym naszym artykule.

Co zrobić pies nie chce spać na swoim legowisku? 

Może się zdarzyć, że pies nie korzysta z legowiska, które mu kupiliśmy. Co wtedy? Przede wszystkim należy dać mu czas, aby mógł się zapoznać ze swoim łóżkiem. Pomocne może być włożenie do legowiska jego ulubionej zabawki. Jeśli to nie pomoże warto nagradzać pieska za każdym razem, kiedy wejdzie do swojego posłania. Jeśli pies nadal nie będzie chciał spać w wybranym przez nas miejscu warto obserwować gdzie się kładzie. Być może nie odpowiada mu lokalizacja.

Psy tak jak i my mają różne potrzeby i charaktery. Każdy z nas ma swoje własne preferencje, niektórzy wolą twarde materace, inni ogromną ilość miękkich poduszek w łóżku. Z naszymi pupilami jest dokładnie tak samo. Dlatego niezależnie od tego czy wybierzemy budkę czy legowisko, powinniśmy kierować się potrzebami i charakterem naszego psa.