Pamiętaj auto stojące w pełnym słońcu nagrzewa się błyskawicznie. W zamkniętym samochodzie już po 20 minutach temperatura wzrasta do 50 stopni Celsjusza, a po 40 – nawet do 60 stopni Celsjusza. Uchylenie okna nie jest tu żadnym ratunkiem, ponieważ wymiana powietrza w zaparkowanym aucie odbywa się bardzo wolno i nie wpływa znacząco na obniżenie temperatury w jego wnętrzu. Poza tym pies chcąc odetchnąć świeżym powietrzem, będzie wkładał pysk w wąską szczelinę w oknie i zupełnie odetnie sobie dopływ powietrza.
Oczywistym jest, że wybicie szyby w aucie jest zniszczeniem mienia i jest zabronione. Jednak jeśli widzimy, że życie psa jest zagrożone, wtedy korzystamy ze stanu wyższej konieczności, opisanego w art. 26 par.1 Kodeksu Karnego. Dodatkowo wykonujemy też obowiązek z ustawy o ochronie zwierząt, która mówi, że zwierzę wymaga od człowieka opieki i ochrony.
Wybicie szyby w aucie, w którym jest zamknięty pies w upalny dzień jest mimo wszystko ostatecznością. Przede wszystkim najpierw powinniśmy rozejrzeć się czy nie ma właściciela psa w pobliżu. Można też sprawdzić czy pies nie ma włączonej klimatyzacji, czy jest możliwość otwarcia drzwi od auta. Następnie powinniśmy zadzwonić po policję lub straż miejską. Podczas oczekiwania na służby sprawdzamy jak zwierzę się czuje, czy reaguje na pukanie w szybę, jak oddycha, czy nie popada w letarg. Jeśli sytuacja ma miejsce na parkingu marketu, to dobrym pomysłem jest poproszenie ochrony o nadanie komunikatu, w którym prosimy o pilne podejście właściciela do swojego samochodu. W przypadku gdy, ani policja ani właściciel auta nie pojawił się, a stan zdrowia psa pogarsza się, wtedy powinniśmy zbić szybę. Rozsądnie jest znaleźć świadka zdarzenia i nagrywanie całego zajęcia telefonem – będzie to zabezpieczenie dowodowe.
O czym jeszcze warto pamiętać
Wybijając szybę w samochodzie musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:
1. Wybijamy tę szybę, która znajduje się jak najdalej od zwierzęcia
Jeśli pies siedzi z przodu, to zbijamy boczną tylną szybę. Jeśli pies siedzi na kanapie z tyłu, należy stłuc boczną szybę z przodu
2. Nigdy nie próbujemy stłuc szyby ręką
Poszukajmy do tego większego przedmiotu np. kamienia lub kostki brukowej
3. Zabezpieczmy rękę, owijając ją np. kawałkiem koszulki
Nigdy nie wybijamy szyby na wprost – powinniśmy stanąć z boku szyby.
Mamy nadzieje, że nigdy nie będziecie musieli stosować się do tych rad. Oby każdy z nas pamiętał, że nie wolno zamykać zwierząt nawet na chwilę w rozgrzanym aucie w upalny dzień.