Kiedy dostaniesz nowego psa, pierwszą rzeczą, jaką zrobisz, to kupisz mu jego własną obrożę. Obroża dla psa to niezbędne akcesorium, które zapewni Twojemu pupilowi m.in.: bezpieczeństwo. To właśnie do niej przypinamy identyfikator z adresem, gdyby się zgubił , bądź smycz, aby łatwiej go było prowadzić. Obroża i smycz dla psa może również pomóc w subtelnym określeniu jego mody. Dowiedz się jaka obroża dla szczeniaka i dorosłego psa będzie najlepsza w zależności od rodzaju jego sierści.
Jak wybrać najlepszą obrożę dla psa?
I choć wydaje się, że kupno obroży nie wymaga dużej wiedzy, to tak naprawdę wiedza jest tu niezbędna. Bez podstawowych informacji jest duża szansa, że kupisz obrożę, która będzie ciągnęła za sierść szczeniaka i wyrządzi mu krzywdę.
Wiesz, jak niewygodna może być gumka do włosów na nadgarstku? Wyobraź sobie, że musisz nosić ją na szyi dzień w dzień. Aby mieć pewność, że dostaniesz obrożę, która będzie pasować do Twojego psa, musisz zacząć od poznania jego typu sierści.
Obroża dla psa a sierść naszego pupila
Jeżeli zastanawiacie się, jaka obroża dla psa i szczeniaka będzie odpowiednia, pamiętajcie, że istnieje pięć różnych rodzajów sierści i każdy z nich wymaga własnej, specjalistycznej opieki.
1. Krótka gładka sierść
przypisana do ras krótkowłosych (pitbull, jamnik czy doberman). Właściciel zwierzęcia o takiej sierści ma szczęście, ponieważ jej pielęgnacja nie sprawia problemów i jest stosunkowo mało wymagająca. Najlepszym rodzajem obroży dla gładkiej sierści jest klasyczna płaska obroża. Taka obroża dla psa umożliwia regulację długości i optymalne dopasowanie do szyi naszego pupila. Aby utrzymać gładką sierść szczeniaka w dobrej kondycji, kąp go sporadycznie i używaj szczotki z włosiem.
2. Krótka szczeciniasta sierść
w przypadku psów ras szorstkowłosych (jack russell, foxterrier czy szkocki terrier) ich sierść jest bardziej narażona na zapięcie w klamrze bądź sprzączce klasycznej obroży, co powoduje podrażnienia i pociągnięcia. Dla takich psów najlepsza będzie okrągła obroża, która zapobiegnie zaczepieniu się sierści o klamrę tym samym unikniemy uszkodzeniu włosia naszego pupila. Tak jak w przypadku psa o gładkiej sierści kąp go sporadycznie (raz w tygodniu do jeden raz na 12 tygodni), a następnie dokładnie wyszczotkuj wypadającą sierść. Po wyszczotkowaniu nanieś antystatyczny spray i kontynuuj szczotkowanie miękką szczotką.
3. Kręcona sierść
psy o kręconej (lub falistej) sierści (pudel, Bichon Frise i labradoodle) mają futro, które leży blisko ich ciała. Gdyby utknęło w obroży, potencjalnie możesz je wyrwać podczas jej zdejmowania, pozostawiając duże łyse miejsca, do których może wdać się infekcja. Podobnie jak w przypadku psów szorstkowłosych, psy z kręconymi włosami należy najpierw wyszczotkować grzebieniem, aby usunąć wypadające włosy, nawet w przypadku psów, które zrzucają ich mało. Do zakończenia procesu szczotkowania należy użyć miękkiego grzebienia. Następnym krokiem jest kąpiel psa. Po kąpieli należy go dobrze wysuszyć. Gdy sierść psa będzie całkowicie sucha, jeszcze raz wyszczotkuj go miękkim grzebieniem. Okrągła obroża zapobiegnie wyrywaniu sierści i zapewni mu wygodę.
4. Podwójna sierść
psy o podwójnej sierści mogą mieć krótką (labradory, rottweilery) lub średnio długą i długą sierść (husky, samoyed i chow-chow), a ich sierść wymaga odrobiny dodatkowej uwagi. Psy o podwójnej sierści powinny być kąpane raz w tygodniu (lub rzadziej, w zależności od ilości produkowanego przez psa sebum) i szczotkowane bez wyjątku raz w tygodniu. Po kąpieli, psa należy całkowicie wysuszyć. Jeśli pies nie jest odpowiednio wysuszony, ryzykujesz zapleśnieniem jego podszerstka i infekcją skóry, a żaden dobry właściciel tego nie chce. Podobnie jak rasy szorstkowłose i z sierścią kręconą, psy z podwójną powłoką potrzebują okrągłej obroży.
5. Długowłose
podobnie jak ludzie, psy długowłose (maltańczyk, shih tzu czy yorkshire terrier) mają mieszankę miękkiej i szorstkiej sierści, która różni się w zależności od psa. Ponieważ ich długa sierść może zaplątać się zarówno w obroży jak i w smyczy, psy te powinny nosić okrągłą obrożę do codziennego użytku i uprząż do chodzenia. Psy o długiej sierści powinny być regularnie kąpane, suszone i szczotkowane miękką szczotką, aby uniknąć łamania i plątania włosów.
Kiedy już zrozumiesz, jakiego rodzaju pielęgnacji wymaga sierść Twojego psa, poszukiwanie obroży dla zwierząt staje się bardzo proste.
Więc którą obrożę kupić ?
Najpopularniejsze i jednocześnie najbezpieczniejsze są okrągłe obroże dla psa wykonane ze skóry. Jednak tego typu obroże nie są odpowiednie dla wszystkich ras i nie wszystkie są tej samej jakości.
Czego szukać w jakościowych obrożach z zaokrągloną skórą?
Przed zakupem okrągłej skórzanej obroży dla psów należy poszukać kilku rzeczy, aby upewnić się, że będzie ona najlepiej dopasowana do Twojego psa.
Rozmiar obroży
Rozmiar obroży jest znaczący. Chcesz się upewnić, że nie jest za duża w obawie, że ześlizgnie się lub zahaczy się o coś? Czy też nie będzie zbyt ciasna aby nie dusiła Twojego pupila?
Jak zmierzyć długość obroży dla psa?
Na początek, użyj miarki taśmowej lub sznurka do zmierzenia zwierzęcia i porównaj wynik z tabelą rozmiarów. Jeśli rozmiar szyi Twojego psa znajduje się pomiędzy dwoma rozmiarami, sugerujemy zwiększenie rozmiaru o jeden. Ogólną wskazówką jest jednak zasada dwóch palców. Jeśli możesz wygodnie zmieścić dwa palce, może trzy, pomiędzy obrożą o szyją psa, wówczas rozmiar jest idealny. Jeśli jednak możesz zmieścić więcej niż 3 palce, to może ona być zbyt luźna. Ogólnie rzecz biorąc, prawidłowo dopasowany dławik zapewni również bezpieczeństwo Twojemu psu.
Styl i moda
Podobnie jak fantazyjne buty, które nosimy, niezbędna jest estetyka okrągłego kołnierza. Upewnij się, że styl i kolor, który wybierzesz, wygląda dobrze i pasuje do umaszczenia i osobowości Twojego pupila.
Estetyka nie wpływa na funkcjonalność obroży, ale jeśli zamierzasz sprawić, aby Twój szczeniak nosił jedną, to upewnij się, że wygląda ona dobrze. Jeśli szukasz innych typów, to może powinieneś zobaczyć naszą stronę dotyczącą obroży dla psów.
Skórzana obroża dla psa
Chcesz mieć pewność, że kupujesz prawdziwą skórę, a nie jakąś tanią imitację jakości? Czegoś, czego należy szukać kupując obrożę, to miękka faktura skóry, która jest dobrym wskaźnikiem ogólnej jakości i autentyczności produktu.
Sprawdzaj także szwy dławika, aby upewnić się, że nie pęka ani nie strzępi się. Należy również sprawdzić trwałość i wytrzymałość klamry, zapięć i D-ringu.
Dla jakiej rasy okrągła obroża dla psa?
Wszystkie rodzaje i rozmiary ras mogą nosić obrożę okrągłą, ale niektóre rasy z pewnością odnoszą większe korzyści niż inne, kiedy noszą obroże zwijane.
Długie i gęste futra
Kiedy psy, o długiej lub grubej sierści, noszą inne rodzaje obroży na szyję, ich sierść ma tendencję do matowienia i plątania się, co może sprawić dyskomfort Twojemu pupilowi.
Może też być dla Ciebie irytujące, ponieważ to Ty będziesz musiał rozplątać ten bałagan. Ale miękka okrągła obroża nie zrobi nic z tych rzeczy na sierści psa.
Skóra wrażliwa
W przeciwieństwie do obroży wykonanych z nylonu lub innych tańszych materiałów, które mogą podrażniać skórę psa, miękka skóra w okrągłej obroży jest doskonała dla psów o wrażliwej skórze.
Tak jak każdy produkt, który kupujesz dla swojego psa, wszystko zależy od Ciebie. Upewnij się, że wybierzesz obrożę, która pasuje do Twojego stylu życia lecz przede wszystkim potrzeb Twojego pupila.