Dzień Kota – odkrywamy tajemnice kocich zachowań

Światowy dzień kota. Odkrywamy tajemnice kocich zachowań

 

W kalendarzu nietypowych świąt mamy dziś szczególne święto – Międzynarodowy Dzień Kota. Sympatyczne futrzaki jako zwierzęta domowe towarzyszą człowiekowi już od ponad 9 tysięcy lat. Przy okazji dzisiejszego święta postaramy się odpowiedzieć na kilka frapujących Was pytań.

 

Czy koty potrafią czytać emocje właścicieli?

Badania z 2020 r. wykazały, że koty mają umiejętność rozpoznawania emocji człowieka takich jak szczęście i złość, na podstawie grymasu twarzy oraz tonu głosu. Choć koty są samotnikami i raczej w naturze muszą radzić sobie same, to kiedy mają okazję tworzyć mini „stadko” z człowiekiem i widzą, że jest coś nie tak, starają się pomóc. W sytuacjach, w których czujemy się źle, starają się nam pomóc przez przytulenie się, położenie obok lub na nas oraz mruczenie.

 

Dlaczego koty śpią w kartonowych pudłach, wnętrzach szaf oraz szuflad?

Pudełka, szafy i inne tego typu miejsca mają jedną cechą wspólną – kot może się w nich schować. Nasze futrzaki lubią skryć się przed światem. Nie ma wątpliwości, że jest to instynktowne zachowanie, które przejawiali już ich dzicy przodkowie. Wynika to z faktu, że są to niewielkich rozmiarów zwierzęta, są zatem narażone na ataki drapieżników – mimo, że same są sprawnymi myśliwymi. Na swe legowiska wybierają więc często miejsca, w których mogą się skryć, co daje im poczucie bezpieczeństwa.

Ten szczególny dzień może być świetną okazją do sprezentowania swojemu futrzakowi nowego legowiska w postaci przytulnego domku. Z pewnością Twój pupil będzie Ci wdzięczny za stworzenie mu azylu, który zapewni mu bezpieczną przestrzeń w czasie odpoczynku. Tutaj znajdziecie kilka interesujących pozycji:

https://boccalupo.pl/kategoria-produktu/strefa-kota/

 

Czy kot jest pamiętliwy?

Istnieje wiele opinii na temat kotów. Zdaniem niektórych zwierzaki są wyjątkowo pamiętliwe, przez co łatwo obrażają się na swoich właścicieli i długo chowają urazę. Choć słynne kocie fochy można odbierać w charakterze żartu to faktem jest, że zdaniem naukowców, koty mają świetną pamięć. Co ciekawe, koty mogą zapamiętywać różne fakty ze swojego życia i odczucia, które tym towarzyszyły przy okazji tych zdarzeń. Oznacza to, że koty pamiętają dawne krzywdy i są wyjątkowo drobiazgowe.

 

Dlaczego koty mają szorstki język?

Biorąc kota na języki, warto zacząć od języka. U kotów pokryty jest on długimi nitkowatymi brodawkami, które służą zwierzęciu nie tylko do pielęgnacji futra, ale także do utrzymywania wody podczas picia czy oddzielania kawałków mięsa podczas jedzenia.  Wyglądają jak drobne, skierowane w stronę gardła haczyki, a zbudowane są z keratyny, podobnie jak paznokcie – to dlatego w dotyku okazują się zadziwiająco szorstkie. Jest to pozostałość po dzikich kotach, którym mocne, długie wypustki na języku ułatwiały ściąganie mięsa z kości. Zagłębiając się w temat koty mają na języku niewiele kubków smakowych. Reagują przede wszystkim na smak słony i gorzki, a nie znajdą smaku słodkiego.

 

Dlaczego kot liże, a potem gryzie?

Zwierzęta komunikują się z ludźmi za pomocą  różnych sposobów. Zdarza się, że ludzie mylnie odczytują niektóre zachowania swoich zwierzaków, także kotów. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co oznaczają konkretne zachowania, aby odpowiednio reagować. Wiele osób zastanawia się, dlaczego kot liże, a potem gryzie. Okazuje się, że takie zachowanie wcale nie musi świadczyć o złych intencjach zwierzaka. Koty mogą w ten sposób okazywać swoje przywiązanie i miłość do właściciela.

 

Dlaczego mój kot poluje na swój ogon?

Popularna zwłaszcza wśród kociąt zabawa odgrywa ważną rolę w życiu naszych mruczków. Przede wszystkim kocięta uczą się w ten sposób technik polowania. Niektórym dorosłym kotom pozostaje to zachowanie. Zwykle wynika ono z faktu, iż kot się nudzi i próbuje się czymś zająć albo odstresować. Warto zwracać uwagę na to, jeśli takie zachowanie u dorosłego kota się powtarza bardzo często, bo któregoś dnia może z nudów zacząć gryźć własny ogon.

 

Dlaczego kot zrzuca przedmioty z półek?

Każdemu, kto ma w domu kota, z pewnością zdarzało się podnosić z podłogi przedmioty zrzucone przez futrzaka z półki. Co stoi za takim zachowaniem kotów? Jednym z wyjaśnień jest kocia ciekawość, chęć sprawdzenia tekstury i tego, czy po dotknięciu przedmioty wyda dźwięk lub się poruszy. Kolejnym powodem takiego zachowania może być nuda. Kot nie ma wystarczająco dużo stymulacji od właścicieli i otoczenia, więc szuka jakiegoś zajęcia by urozmaicić sobie czas. Może się też zdarzyć, że kot ma mało kontaktu z człowiekiem i zrzuca coś, by zwrócić na siebie uwagę.

 

Koty spadają zawsze na cztery łapy. Fakt czy mit?

Przyjęło się mówić, że czworonożny akrobata spada zawsze na cztery łapy. Fakt czy mit? To zjawisko jest ściśle związane z narządem równowagi, który odpowiada za położenie ciała w przestrzeni. Spadający z drzewa kot w zwolnionym tempie wygląda, jakby składał się z dwóch części, które obracają się jedna po drugiej. Najpierw kot kieruje ku podłożu przednie łapy, za nimi podąża przednia połowa ciała, a następnie tył kota wraz z kończynami miednicznymi. Takie zjawisko może mieć miejsce tylko wtedy, gdy odległość do wykonania pełnego obrotu jest wystarczająca. W przeciwnym razie grozi uderzeniem o ziemię bokiem ciała, co może okazać się fatalne w skutkach.

 

Czy koty nie mają obojczyka?

Gdy widzimy kota, który znika w wąskich szczelinach płotu, i to jeszcze w pełnym biegu, wydaje się, jakby ów uciekinier nagle stał się węższy. Aby wytłumaczyć tę precyzję i gibkość, należy zacząć od wibrysów. Są to włosy czuciowe rozmieszczone na całym ciele kota. Najwięcej jest ich na głowie i tutaj też odgrywają szczególną rolę, bowiem ułatwiają nawigację, umożliwiają wykrywanie prądów powietrza, a także oszacowanie szerokości dziur, przez które kot zamierza się przecisnąć. Dodatkowo, jeśli kocia głowa się zmieści, przejdzie i reszta ciała. W obręczy barkowej kota brakuje bowiem wykształconego obojczyka. Dodatkowo kręgosłup zwierzęcia obfituje w połączenia mięśniowe, a nie więzadłowe. Daje to kotu ogromną możliwość rozciągania i zginania. To właśnie dzięki temu kot może „stać się cieczą”, zasnąć w przeróżnych pozycjach czy też w małych pudełkach.

 

Życie naszych kotów skrywa wiele tajemnic, z których część możemy wytłumaczyć naukowo. Na szczęście pewne obszary pozostają tajemnicą. Jak to jest, że kanapowy puszek posiada tyle skrywanych super mocy? Niesamowity instynkt przetrwania powoduje, że kot posługuje się nimi praktycznie niezauważony. Wyostrzone jak brzytwa zmysły, gibkość akrobaty i zdolność do zmiany stanu skupienia, to tylko niektóre ciekawostki na temat kota domowego. Co jeszcze wiecie a czego nie wiecie o swoich pupilach?